Mindenek előtt, az eperben sokféle hasznos tápanyag található, ráadásul kalóriában is viszonylag szegény, hiszen egy nagy csésze (150 gramm) friss eperben csupán nagyjából 50 kalória van. Emellett azonban sok benne a C-vitamin, a kálium és az élelmi rost is.
A MedicalNewsToday cikke szerint korábbi tanulmányokban azt figyelték meg, hogy a szívbetegség ellen is nyújthat bizonyos fokú védelmet az eper fogyasztása, köszönhetően a gyümölcsben található nagy mennyiségű polifenolnak.
Egy 2019-es tanulmányban például azt írták, hogy az eperben található antociánok csökkentik a miokardiális infarktus – ez a szívinfarktus egy típusa – kockázatát. Az eperben megtalálható egy kvercetin nevű flavonoid is, amely pedig az eddigi eredmények szerint csökkentheti az érelmeszesedés kockázatát. Ismert a kálium lehetséges pozitív hatása is a szív egészségére.
Egy 2016-os metaanalízis, melynek során egyes antioxidánsok lehetséges hatásait vizsgálták, azt az eredményt hozta, hogy az eperben található antioxidánsok mérsékelten ugyan, de csökkentették a sztrók kockázatát.
Ha pedig mindez még nem volna elég, a benne található kálium miatt az eper a magas vérnyomás ellen is nyújthat valamennyi védelmet, méghozzá a nátrium hatásainak mintegy mérséklése révén. (Ez természetesen nem jelenti, hogy ha valaki epret eszik, akkor a javasoltnál több sót ehet!)
Az eper a benne található nagy mennyiségű rostnak és sok folyadéknak köszönhetően a szervezetünk hidratálásában, illetve az egészséges, kiegyensúlyozott emésztőrendszeri működés elérésében is segíthet minket.