A tanulmányban több olyan alternatív tényezőt is kizártak, amelyek hatással lehetnének a mentális egészségre, így az életkort, az iskolai végzettséget, a keresetet, a párkapcsolati státuszt, a foglalkoztatottsági státuszt, az általános egészséget és életmódot, valamint más élelmiszerek, például a kenyér vagy a tejtermékek fogyasztását is.
A ScienceDaily által ismertetett kutatás szerint pozitív összefüggés figyelhető meg aközött, hogy valaki mennyi zöldséget, gyümölcsöt fogyaszt, illetve hogy milyen mértékű mentális jóllétről számolt be. Pontosabban szólva az derült ki, hogy már napi egy extra adag zöldség vagy gyümölcs is olyan mértékű pozitív hatással lehet a mentális jóllétre, mint például havi nyolcszori „plusz” séta megtétele.
Dr. Neel Ocean, a Leedsi Egyetem kutatója, egyúttal a Dr. Peter Howley-val közösen készített tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy az már jól bizonyított tény, hogy a gyümölcsök, zöldségek fogyasztása jó hatással lehet a fizikai egészségre, ám újabb kutatások szerint ezen felül a pszichológiai jóllétet is támogathatja az efféle ételek fogyasztása.
A kutató kiemelte azt is, hogy a kutatásaik során a korábbi ausztrál és új-zélandi munkáknál ők jóval nagyobb, brit minta alapján dolgoztak, s noha az ok-okozati összefüggések felderítéséhez további kutatómunkára van szükség, az eredmények egyértelműek.
„Azok az emberek, akik több gyümölcsöt és zöldséget esznek, magasabb szintű mentális jóllétről, valamint az életükkel való nagyobb mértékű elégedettségről számolnak be, mint azok, akik kevesebbet esznek ezekből.
A kutató hozzátette azt is, hogy egyre több bizonyíték támasztja alá a gyümölcsök és zöldségek pozitív pszichológiai hatásait, ám sokan még ennek ellenére sem esznek napi legalább ötször zöldséget, gyümölcsöt. Ellenben meglátása szerint a jobb étkezési szokások népszerűsítésével hosszú távon az emberek fizikai egészsége, s akár rövidebb távon a mentális jólléte is növelhető volna.